Tanec hormonů

Ráda bych vám představila, jak se na měsíční cyklus ženy díváme z našeho pohledu Motýlího tance. Když jsem byla malá, nejvíc ze všeho jsem se v létě těšila na motýly.

Fascinovaly mě. Moje babička bylinkářka mě naučila, že musíme respektovat i s housenky, pokud pak chceme vidět létat motýly. Od té doby jsem začala mít ráda i housenky. Největším štěstím bylo najít kokon a chodit k němu každý den a dlouho čekat, abych viděla pravý zázrak – vyklubání mladého motýla. Podařilo se mi to jen párkrát a dodnes na to vzpomínám, bylo to neuvěřitelně krásné.

Když jsem se začala věnovat ženským hormonům, pochopila jsem že něco podobného se každý měsíc děje i v těle ženy. Její menstruační cyklus jí provádí různými fázemi. Každý měsíc u ní zraje vajíčko, žije cca měsíc, pak odchází spolu s děložní výstelkou a cyklus začíná na novo. V tomto cyklu žena zažívá různé fáze. Fázi kokonu, kde potřebuje klid a odpočinek, to je menstruace. Pak přichází doba ukázat světu svoje křídla a ochutnat každou květinu na louce, to je folikulární fáze (první fáze po menstruaci). Když je motýl připraven k oplodnění, je v plné své síle a kráse, pro nás je to období kdy přichází ovulace. Poté nastává fáze housenky, luteální fáze. Pomalu, ale jistě se vajíčko dostává do cíle. V této fázi se už hromadí zásoby pro pokračování dalšího cyklu. Cyklus se pak opět opakuje.

Tento cyklus zajišťují ženské pohlavní hormony: folikulostimulační, luteinizační, estrogen a progesteron. Tyto hormony se každý měsíc pouštějí do hodně složitého synchronizovaného “tance”, ve kterém má každý svojí roli a “taneční kroky”. Všichni “tančí” kolem jedné “Prima Donny” – vajíčka. Celé se to děje proto, aby proběhla ovulace. Aby vajíčko bylo zdravé a plné síly, aby všechno okolo, jako cervikální hlen a děložní výstelka zajistili ty nejlepší podmínky pro oplodnění a bezpečné uhnízdění. Bez ohledu na to, zda žena plánuje těhotenství nebo ne, všechno je biologicky připravené. Sladěný hormonální tanec zajišťuje život bez žádných “ženských” potíží, jako bolestivá nebo nadměrná  menstruace, křeče, nadýmání, zažívací potíže, otoky, kolísání nálad a chuti, citlivost prsou, či nedostatek energie. Zajišťuje ženě komfort a spokojenost, chrání jí před mnoha nemocemi hormonálního původu, zpevní její imunitu a srdce. 

Stačí, aby jeden hormon udělal chybu v tomto “tanci”, z jakéhokoliv důvodu a tím se pokazí celá harmonie. Která má za následek rozhození celého cyklu. Hormonální systém je vzájemně propojen, všechny hormony a endokrinní orgány se navzájem ovlivňují. Chyba může nastat kdekoliv a kdykoliv, výsledek je pak absolutně nepředvídatelný. Od nadváhy a únavy, přes gynekologické problémy až do vážná gynekologická onemocnění. Hormonální dysbalanci je možné řešit jedině komplexně, se zaměřením na všechny hormony.

Hormonální poruchy mají u žen složitější charakter a jsou komplikovanější na terapii kvůli “tanci” pohlavních hormonů v měsíčním cyklu. Žena se díky svým pohlavním hormonům mění neustále. Je jako motýl který je v jedná fázi v kokonu, ale v jiné je housenkou, mladým motýlem. Tanec pohlavních hormonů zajišťuje přeměnu celého těla ženy, včetně změn v chování a uvažování. Žádná z fázi není lepší ani horší než jiná, všechny jsou stejně důležité, jako změna ročních období pro přírodu. V každé fázi tělo potřebuje různé látky, protože zrovna tvoří dané hormony. V každé fázi nám prospívá něco jiného a taky škodí něco jiného. Když tělu dáme ve správný čas správný stavební materiál, když ve správný čas omezíme to, co tělu vadí, pomáháme mu tímto k hormonální harmonii. Tělo samo o sobě velice dobře ví, kdy a jaký hormon má vyrábět, a kdy ho pozastavit. To co ho může ovlivnit je, že v dané fázi něco potřebuje, nebo naopak něco komplikuje jeho práci. Toto můžeme naštěstí ovlivnit stravou, bylinkami a doplňky. Pokud víme, z čeho tělo staví určité hormony, víme i jaké potraviny, byliny a doplňky potřebuje. Dokonce vím kdy a co blokuje výrobu určitého hormonu. Známe rytmus výroby určitých hormonů a tím máme klíč ke své hormonální rovnováze. 

Nejdřív bychom měli vědět, co konkrétně vadí našim hormonům ,,tančit‘‘ v přirozeném rytmu. 

Co ruší hormonální rovnováhu celého organizmu:

  1. Stres

Ano, vím, na stres se dá svést cokoliv. Ale stresová reakce je hormonální děj. Když jste ve stresové situaci, tělo vám pomáhá být výkonným, kreativním, činným a statečným. Jeho záměrem je hlavně přežít danou situaci. Proto navyšuje hladinu stresového hormonu – kortizolu a adrenalinu. Nebylo by to zas tak špatně, kdyby se pro stavbu těchto hormonů nevyčerpávával stavební materiál (prehormon), ze kterého se staví všechny hormony v těle. Zásoby prehormonu jsou omezené, navýšení produkce jednoho hormonu znamená, že nezbyde na jiný hormon. Je to jako s penězi na dovolenou, když utratíš všechny za letenky, tak ti pak nezbyde na ubytování a náklady na stravu, či suvenýry.

  1. Kolísání cukru v krvi

Každé jídlo zvyšuje více či méně hladinu cukru. Tělo okamžitě reaguje na zvýšení cukru v krvi vyplavením inzulinu a částečně pozastaví výrobu jakéhokoliv hormonu. Pro tělo je prioritní vyladit hladinu cukru v krvi. Cukr nesmí zůstat v krvi dlouho, je to život ohrožující. Čím víc cukru je v jídle, tím více inzulinu je zapotřebí aby ho snížil. Zase jsme u pokladničky na dovolenou. Čím víc utratíme za inzulin, tím méně zůstane na jiné hormony. A aby toho nebylo málo, když hladina cukru hodně klesne, tělo i tuto situaci bude napravovat pomocí hormonů. Nejdřív vyplaví leptin a grelin – hormony hladu a mlsání. Pak, už nám známy kortizol, který, mimo jiné, umí i zvýšit cukr v krvi tím, že ho vyvede ze svalů procesem, zvaným glykogeneze. Ten proces zas potřebuje další zásoby organismu. Jednoduše řečeno, pokud se bavíme o ženě ve fertilním (plodném) věku, tak pro ní pokles hladiny cukru v krvi, není z hormonálního hlediska ideální. Bavíme se zde o půstech (přerušované pravidelné půstování), o dietách s velkým omezením kalorií nebo nepravidelné stravě. Tyto směry jsou pro tělo stejně náročné, jako extrémní zvýšení hladiny cukru v případě přejídáním se sladkostmi. Velké výkyvy krevního cukru vedou k hormonálním výkyvům a to ovlivňuje celý hormonální systém.

  1. Poruchy štítné žlázy

Štítná žláza je nadřízeným orgánem pro tvorbu většiny hormonů. Její poruchy logicky mohou vést k poruchám jakéhokoliv hormonálního orgánu, který se anatomicky nachází níž, než ona. Porucha či nerovnováha dalšího endokrinního orgánu vede k poruchám/nerovnováhám zase dalšího. Spouští se celá kaskáda, kterou je potom velice obtížné narovnat. Je to jako selhání ředitele firmy, to pak ovlivní celou firmu. Každý hormonální orgán může pracovat dobře i bez vedení štítné žlázy. Pokud každý odvede svoji práci na 100%, tak to může dokonce napravit/vyladit i samotnou stížnost žlázu. To nejlepší na hormonech je, že se dají ovlivnit z různých stran. Selhání jednoho hormonálního orgánu vede k selhání celého hormonálního systému, ale napravení rovnováhy v systému může přivést k rovnováze v jednotlivém orgánu, který z nějakého důvodu na chvíli selhal. Nicméně, pravidelná kontrola stavu štítné žlázy je na místě. U větších hormonálních potíží je to jeden z prvních orgánů kde zaměřujeme svoji pozornost.

  1. Poruchy detoxikačních orgánu

Příčina vysokých hladin některých hormonů, například estragonová dominance, která je viníkem většiny gynekologických problému, nemusí být jen v tom, že se hormonu vyrábí hodně. Jedna z dalších možností je, že se hormony včas neodvádí z těla a zůstávají v krvi. Všechny hormony jsou v tuku rozpustné látky a proto pro svůj bezpečný a včasný odvod potřebuji zdravé detoxikační orgány, které je umí odvést z těla pryč – játra, střeva, lymfu a pokožku. Pokud selhává jeden z detoxikačních orgánů, jeho funkci přebírá jiný a bere na sebe momentální zátěž. To vede k přetížení daného orgánů a možným jeho poruchám. Opět se spouští kaskáda problémů. Udržení zdraví všech(!) detoxikačních orgánů je zásadní pro hormonální rovnováhu.

  1. Toxické prostředí a životní styl

Hormony jsou chemické látky, které mají určitou strukturu. Je to takový klíč, který pasuje k určitému receptoru na povrchu buňky. Přijde, nasedne a tím spustí v buňce určitý proces. Tak funguji všechny hormony v těle. Úplně náhodou, nějaké syntetické látky z prostředí, kosmetiky, uklízecích a pracích prostředků, potravin a vody, můžou mít v nějaké části stejnou strukturu, jako hormony. Zjednodušeně řečeno mohou klíč k buňce napodobit, navázat se na receptor místo hormonu a ovlivnit ji. S tímto tělo ovšem nepočítalo a pokud pasuje klíč, látku přijme. To nekontrolovaně ovlivněni děje uvnitř těla a výsledky jsou nepředvídatelné. Toxické vztahy mezi lidmi zase zvyšují výrobu stresových hormonu, a o tom už jsme mluvili.

  1. Současná dieta a hledání rychlých způsobu řešení zdravotních problému

Bohužel dnes toxiny pronikly hluboko do naší stravy, a to nejen do uměle barvených a synteticky dochucených polotovarů, ale jsou už v půdě a pitné vodě. A nejen toto. Současná zrychlená doba nás nutí hledat rychlá řešení svých problému. Musíme rychle vařit, rychle jist, rychle hubnout a rychle nasadit nějaký přípravek, který rychle zabere. Tato rychlost si vybírá svoji daň. Bere nám naše zdraví a to velice rychle. Správné věci potřebují čas a zrychlení jim vůbec neprospívá.

Je toho hodně, co nám škodí, ovšem to neznamená, že nám už nic nepomůže vrátit zpátky hormonální rovnováhu. Nemůžeme vše úplně odstranit ze svého života, ale hodně faktorů můžeme ovlivnit. Základ je omezit co půjde, posílit svůj organismus a držet se zdravé rovnováhy ve všem. Chápat, že zdraví je životní styl a ne závod s problémy. 

Spolu s kolegyní Lenkou Ptáčníkovou jsme vytvořily komplexní program pro ženy nazvaný “Motýlí tanec”. Jsme dvě naturopatky, ženy a matky. Zpracovaly jsme do něho veškeré informace, znalosti a zkušenosti z naší praxe. Vytvořily jsme praktický manuál, jednoduchý návod, zahrnující stravu, byliny, pohyb, životní styl, péči o sebe a psychické předpoklady. Vše jsme uzpůsobily podle fází menstruačního cyklu. Na každou fázi cyklu jsou jiné doporučení, jiné potraviny, jiné doplňky, jiné byliny, jiné tipy na péči o sebe, pohyb a životní styl. Je to logické, protože žena je pokaždé jiná, má jiné potřeby a jiné nastavení. Jako náš Motýl. Každá žena se může naučit tančit svůj Motýli tanec. Náš sen je vidět spokojený ženy tančit v harmonii se svými hormony a pro to teď děláme maximum. Ten program vznikl díky ženám, našim klientkám. Program je hodně rozsáhlý, nevešel by do jednoho článku, proto jsme ho udělaly jako on-line projekt. Je k dispozici pro každou ženu na našem webu lunafly.cz.

Jsme nesmírně rády, že nám časopis Meduňka nabídl možnost tímto prostřednictvím mluvit k ženám a psát o tom, co jim pomůže vrátit, či vyladit hormonální rovnováhu. Čeká nás cyklus článků o tom, jak žít v souladu s vlastním cyklem. V příštím článku se můžete těšit na konkrétní tipy a doporučení.

Pokračování příště…

S láskou k ženskému zdraví 

Tetiána Kovaříková 

Článek byl napsán pro časopis Meduňka.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.