Jak mít pod kontrolou vysoký krevní tlak?
www.zahadyzivota.cz
Leden 2024
Risk nemusí být zisk
Podle statistik trpí v České republice hypertenzí přibližně třetina obyvatel ve věku 25–60 let a ve vyšší věkové kategorii je pochopitelně toto číslo ještě vyšší. Rizikové faktory spojené s nezdravým životním stylem (nezdravá strava, nadváha, nedostatek pohybu a stres) však můžeme ovlivnit, pokud je naše motivace a vůle něco změnit dostatečně silná.
Příznaky vysokého krevního tlaku
bolest na hrudi, zmatenost, bolesti hlavy, šum v uších, nepravidelný srdeční tep, únava, rozostřené vidění nebo krvácení z nosu
Kdo je Lenka Ptáčníková?
Naturopatka, maminka dvou malých dětí, vystudovala magisterské studium na Univerzitě Karlově v Praze, obor Výchova ke zdraví a Tělesná výchova a sport. Taktéž dokončila studium na Škole Klinické Naturopatie. Několik let pracovala jako terapeutka na klinice Endala doktora Jana Vojáčka, která se věnuje komplexnímu přístupu ke zdraví. V letošním roce přednášela jako lektorka na Škole Klinické Naturopatie a spolutvoří program LunaFly, který se věnuje hormonálnímu zdraví ženy.
Výkřik kamkoliv do textu/ „Zázračná vyléčení jsou možná, ale čím závažnější onemocnější je, tím větších změn ve svém životě musíme dosáhnout. Bývá to přímá úměra“.
Máte vysoký krevní tlak? Začněte milovat česnek
Podle výzkumů snižuje krevní lak i hladinu cholesterolu v krvi. Konzumujte jej syrový, vařený, v tabletách, nebo tinktuře. Pokud ho nemáte příliš rádi, rozžvýkejte několik lístků syrové máty, jablko nebo salát ihned po konzumaci česneku, nebudete už na jazyku tolik cítit jeho aromatickou chuť.
CO MOŽNÁ NEVÍTE: Česnek je dobré aktivovat! Před konzumací a vařením ho nakrájejte nebo pomačkejte a nechte oxidovat alespoň minutu na vzduchu. Dosáhnete toho, že se v něm účinné látky aktivují a česnek bude ještě zdravější a pro tělo přínosnější!
Když hrozí vážnější zdravotní problém, není neobvyklé, že kromě nezbytné návštěvy u lékaře začneme hledat i alternativy, které nám umožní podívat se na věc z více úhlů pohledu. A když zvolíme takovou možnost, je určitě dobré obrátit se na vyškoleného specialistu. Třeba nám dokáže pomoci spatřit to, co jsme předtím neviděli. Jedním z nich je i naturopatka Lenka Ptáčníková, s níž se dnes podíváme zblízka na vysoký krevní tlak, kterým trpí až 40% osob ve věku 25 až 64 let. V pozdějším věku je výskyt ještě častější.
Paní Lenko, věnujete se i psychosomatice. Prozraďte mi – co je podle vás obecně nejčastější příčinou zdravotních problémů, kterým by se teoreticky dalo předcházet?
Myslím, že lidé v dnešní uspěchané době stále častěji zapomínají na to, že smyslem života není všechno stihnout. Daleko víc bychom měli dbát na to, abychom něčím hodnotnějším dlouhodobě těšili svého ducha a radovali se ze života jako takového. Udržovat si nejen dobrou náladu, ale také kvalitní životní styl, který se společně s námi neustále vyvíjí, i když si to neuvědomujeme. Každé ráno je jako stvořené pro to, abychom si naplánovali, čím konkrétním dnes potěšíme své tělo a duši. Nemusíme tomu vůbec říkat zdravý životní styl, protože na to už má hodně lidí, přiznejme si, alergii.
To máte určitě pravdu. Zejména ti, kteří se bojí, že jim zdravější životní styl něco důležitého, co jim dává v životě jistotu, vezme.
Ale ve skutečnosti je to naopak, rozšiřuje nám možnosti, jak se můžeme cítit mnohem lépe. Potíž je, že se mnozí lidé obávají jakýchkoliv změn a nechtějí vůbec nic měnit, a to ani v případě, že už se nemoc začíná fyzicky projevovat. Nebo doufají, že pro návrat k plnému zdraví bude úplně bohatě stačit, když se na měsíc „kousnou“ a začnou zdravěji jíst, více spát, méně pít alkohol a více se pohybovat. Mají však v plánu hned, jakmile se jim jen trochu uleví, znovu sklouznout do starého „osvědčeného“ režimu. Přitom jediný recept na cokoliv, co nám neprospívá, je změna. Platí, že jakékoliv zdravotní omezení souvisí se životním stylem a nijak nám nepomůže, pokud příznaky budeme přehlížet a potlačovat. Tělo nám vždycky skrze zdravotní problém ukazuje, že něco nefunguje správně a že je v našem životě něco zásadního „špatně“. Je to hlasité volání o pomoc a žalostná prosba o změnu. Někdo své tělo vyslyší, jiný ne a opravdu záleží na každém člověku individuálně, jak se k „nemoci“ svého těla postaví a zda je ochoten řešit příčiny. Já jako naturopatka se s klienty, kteří to udělat chtějí, věnuji jejich návratu ke zdraví na více úrovních.
O jakých úrovních je řeč?
Velkou pozornost je třeba dát tělu, (stravě, spánku, tělesnému pohybu, vitamínům, minerálům, bylinkám), mysli (návykům, způsobu chování a myšlení, kvalitě mezilidských vztahů, traumatům, míře sebepéče atd.) a v neposlední řadě i duši. Pravda, lidská duše představuje něco neuchopitelného, ale přesto nesmírně důležitého. Protože pokud chceme dosáhnout úplného uzdravení, vždycky je nutné se zaměřit i na otázky osobního růstu, spokojenosti v životě. Odpovědět si na otázku, zda své dny prožíváme v radosti a s pocitem naplnění, nebo ne. I ze seriózních vědeckých výzkumů totiž už dávno vyplývá, že toto všechno s tělesným zdravím úzce souvisí a hovoří o tom i Světová zdravotnická organizace. Ta definuje zdraví jako „stav kompletní fyzické, duševní a sociální pohody, a nikoliv pouhé nepřítomnosti nemoci či vady“. Často se na to zapomíná. Naturopatie se však na zdraví jako takové dívá komplexně, nezabývá se jen jedním jediným příznakem, zjišťuje veškerou fyzickou i psychickou nepohodu a hledá vhodné řešení.
Nyní bych se ráda dostala k našemu tématu a tím je vysoký krevní tlak. Obrací se na vás lidé, kteří jím trpí, často?
Mé služby obvykle vyhledávají ženy, které řeší gynekologické problémy, hormonální zdraví a k tomu je dost často trápí i vysoký krevní tlak. Mnohdy se jim objevuje v těhotenství nebo při tzv. metabolickém syndromu, případně přicházejí současně i s bolestmi hlavy, otoky, nadváhou nebo cukrovkou a zejména tyto nepříjemné potíže je přivedou až ke mě. Téměř každý člověk, který se na mě obrací s vysokým krevním tlakem, tento zdravotní problém vnímá jen jako něco podružného. Něco, co vlastně nebolí a pomalu nestojí ani za námahu se jím zaobírat. Jenže hypertenze se právem řadí mezi nebezpečné choroby a nejzákeřnější na ní je, že ten, kdo vysoký krevní tlak má, často nepociťuje vůbec žádné příznaky. To je důvod, proč lékaři považují hypertenzi za tichého zabijáka a extrémně závažnou chorobu – člověku totiž dlouhodobě devastuje zdraví a on o tom nemá ani nejmenší tušení. Proto svým klientům kladu na srdce, že by vysoký krevní tlak rozhodně neměli brát na lehkou váhu.
Do jaké míry podle vás souvisí s životním stylem? Pokud mi lékař předepíše tabletky na vysoký tlak, na co bych se měla zaměřit, pokud mám v úmyslu podpořit své zdraví, abych léky nemusela brát celoživotně?
Existuje celý souhrn opatření, které nám pomohou krevní tlak účinně snížit. Je to velmi důležité. V první řadě bychom měli do svého jídelníčku zahrnout daleko více vlákniny, jíst méně rafinovaných potravin (obsahující bílý cukr, bílou mouku, loupanou rýži apod.) a začít více hospodařit se solí, kterou používáme při vaření. Dokonce hodně záleží i na kvalitě soli. Svým klientům vždycky radím, aby raději úplně vynechali klasickou bílou sůl, protože v ní chybí tělu prospěšné látky, které naopak najdeme v jiných, mnohem kvalitnějších solích. Například v himalájské nebo černé soli, kterou já osobně při vaření používám nejraději. Má sice „sirnou“ vůni a specifickou chuť, což mnoha lidem zezačátku vadí, ale na rozdíl od obyčejné soli nezvyšuje obsah sodíku v krvi a obsahuje bohatou směs minerálů s vysokým obsahem železa a síry. Zkrátka, proč záměrně neobohatit tělo něčím, co mu narozdíl od bílé soli udělá moc dobře? I jen taková drobná změna se vyplatí, protože rozumné množství kvalitní soli ve stravě udržuje hospodaření s vodou v rovnováze a pomáhá předcházet otokům. Nadbytek soli naopak může k otokům naopak vést, pamatujme na to.
Co dalšího byste ještě poradila člověku, kterému není jedno, že má vysoký krevní tlak?
Dbát na vyváženou kvalitní stravu a dopřávat si více „zdravých“ tuků, bílkovin a vlákniny. Jíst daleko méně polotovarů, které už při pohledu na složení výrobku obsahují dlouhý seznam přidaných látek. Naučme se číst složení a v kuchyni vařit z lokálních potravin. Při vaření se zaměřme na to, abychom měli na talíři ve výsledku vždycky více barev duhy. Má tam být něco červeného, zeleného, žlutého a oranžového, protože platí, že čím barevnější jídlo je, tím více obsahuje vitamínů a minerálů. A pokud chceme podpořit své zdraví ještě ve vyšší míře? Určitě se vyplatí přidávat do jídelníčku častěji neslazené kefíry, kysané zelí a další fermentované výrobky, které v každém soustu dodají našemu tělu obrovskou nálož probiotických kultur zásadních pro naše trávení, vitamínů a zdraví prospěšných látek. Podporují náš střevní mikrobiom, zlepšují imunitu i psychiku a urychlují hojení.
Co se jídla týče, jsem spíše zastáncem lokálního a sezónního zpracování surovin. Naše strava by teď v zimě měla být spíše vařená a pečená (nikoliv smažená ve fritéze), a také není nutné tělo ochlazovat syrovou zeleninou a citrusy. Pokud nevíte, co dobrého v kuchyni připravit, abyste udělali dobře svému tělu a zároveň se pokusili přirozeně snížit krevní tlak, připravila jsem pro vás jednoduchý recept. Jedná se o velice chutný salát z červené řepy. Červená řepa je totiž nejlepší možnou volbou pro každého, kdo bere léky na vysoký tlak a měla by být v jídelníčku tak často, jak je to jen možné.
Konkrétní tipy na potravinové doplňky pro snížení krevního tlaku, které doporučuje Lenka Ptáčníková, najdete na www.zahadyzivota.cz
Myslím, že vůbec nejtěžší je smířit se s představou, že v případě, že musíme změnit svůj životní styl si nemůžeme dopřávat to, co nám chutná.
Jenže to je omyl. I v tomto případě platí tzv. Paretovo pravidlo 80/20 jako jakési rovnítko spokojenosti člověka. Pokud budeme mít alespoň z osmdesáti procent kvalitní stravu, naplňující práci, která nás baví, dostatek pohybu, spánku atd., zkrátka pozitivních věcí přímo ovlivňujících naše zdraví, zbyde nám tam poměrně velký prostor i pro naprostou volnost. Takže pokud mám chuť na čokoládový zákusek, nebo na svíčkovou se šesti knedlíky, protože babička ji umí nejlépe, tak si je naprosto bez výčitek dám. Slovo nesmím totiž do zdravějšího životního stylu nepatří. Daleko důležitější je rozumný přístup a chuť dělat věci, které tělu a psychice prospívají daleko víc, než kalorické bomby. I malá změna v myšlení může pomoci a mít viditelný efekt.
Kde tedy začít?
Určitě není dobré dělat příliš mnoho změn a předsevzetí najednou. Musíme si uvědomit, že abych vůbec dokázala udělat byť jen jediný krůček jiným směrem, musím mít na to především dostatek energie. A tak první, co by mělo být, je srovnat si spánek. Chodit spat okolo desáté a spát alespoň do šesté hodinou ranní. Proč je to tak důležité? Protože tělo (orgány) se během noci regeneruje a detoxikuje, pro to je důležitý hluboký spánek. A aby se mohl dostavit hluboký spánek, je nutné prospat těch doporučovaných osm hodin. Nejen to. I jediná sklenička alkoholu před spaním způsobí, že nebudeme v noci (přestože si půjdeme lehnout), dosáhovat regeneračního hlubokého spánku. Také by se večer neměla řešit žádná náročná témata!
Ráno je moudřejšího večera.
Přesně tak. Další důležitou kapitolu, která je důležitá pro změnu životního stylu nejen kvůli vysokému krevnímu tlaku, představuje pitný režim. Mnoho lidí je celý den pouze na kávě nebo na čaji, ale to vůbec není dobré. Mnohé čaje totiž obsahují kofejn (zelený a černý čaj) a odvodňují, což v případě, že je pijeme po celý den, tělu vůbec neprospívá. Raději méně, než více a to platí u všeho. Takže když to shrnu, se změnami začnete po malých krůčcích. Nejprve se začněte víc zaměřovat na spánek, pak na pitný režim, stravu a pohyb. Jak to budete zvládat, přidávejte nové návyky a těch se držte. Pokud někde uklouznete, nic se neděje a hlavně nemějte výčitky, protože jak už jsem naznačila, z 20 procent by si člověk měl i při zdravém životním stylu zachovat naprosto svobodu.
Měla byste nějakou radu pro člověka, který se teprve učí zařazovat do jídelníčku víc vlákniny?
Ano. Co se týče sušených luštěnin, čočky, fazolí, hrachu, cizrny, sojových bobů atd., je vždycky dobré (ať už je na obalu napsáno cokoliv) je namáčet ve vodě delší dobu, nejlépe přes noc. A aby se z luštěniny odstranily všechny antinutriční látky. Tyto látky se eliminují díky fermentaci a proto do vody ještě přidávám lžičku bílého probiotického jogurtu, nebo špetku soli, či pár kapek citrónu, záleží co doma zrovná mám.
Na co dalšího se doporučujete zaměřit?
Pokud lékař zjistí, že trpíte vysokým tlakem, je to mimo jiné i známka toho, že v těle chybí draslík. Důležitý minerál, který pomáhá snižovat krevní tlak a „vyrovnávat sůl v těle“, čímž přispívá k prevenci vysokého krevního tlaku a mozkových i srdečních příhod. Pokud byste tedy chtěli zvýšit množství draslíku v těle (a já to doporučuji), připravila jsem pro vás domácí recept na „adrenální“ koktejl, který je naprosto přírodní a pro lidi s vysokým krevním tlakem je opravdu výhodné je pravidelně pít. Neléčí, ale vyživuje tělo a dodává mu energii, aby správně fungovalo. Obsahují specifický poměr soli, draslíku a antioxidantů (vitamínů) a každý si jej zvládne vyrobit doma.
Proč ten divný název „adrenální“?
Koktejl, o němž mluvím, podporuje funkci nadledvinek, působí protistresově a je vhodný při jakémkoliv psychickém přetížení a vyčerpání. Název „adrenálního“ koktejlu, který se používá, souvisí s adrenálními hormony, které při stresu produkují nadledvinky. Takže jinak řečeno, jedná se o protistresový koktejl.
Mluvila jste o bílkovinách. Takže pokud jím hodně mléčných výrobků, dělám tím svému tělu dobře?
Nejsem velkým zastáncem kravského mléka, to říkám na rovinu. Pokud máme chuť na sýry nebo mléko, dejme si raději kozí nebo ovčí, které jsou lépe stravitelné a nedráždí tak náš organismus.
Proč?
Protože kravské mléko může vice dráždit sliznice v těle a velmi často v těle způsobuje alergii či potravinovou intoleranci, což je snížená schopnost těla strávit určitý druh potraviny nebo nějakou její složku. Přestože je diagnostikování potravinové intolerance v lékařské praxi poměrně složité, jedná se o velice častý problém.
Některé zdroje uvádějí, že potravinovou intolerancí trpí až 45 procent populace. Ano to souhlasím, v praxi se s tím setkávám velmi často! Narozdíl od alergií se dají hůře rozpoznat. Tělo na potravinu nereaguje do pár sekund jako u alergie, ale naopak reakce je od minut až po hodiny. Intolerance potravin však může způsobovat celou řadu problémů. Nadýmání, průjmy, zácpu, pálení žáhy, nevolnost, svědění pokožky, akné, ekzémy, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku, chronické zahlenění, otoky, únavu, nadváhu, bolesti kloubů a mnoho dalšího. Kravské mléko, které jediné vnímám jako vysoce kvalitní, pochází od krav plemene jersey a dá se zakoupit na specializovaných farmách. Je nade vší pochyb prokázáno, že toto mléko má vysoký obsah bílkoviny a tuku – ale samozřejmě závisí i na jeho zpracování.
Neumím si představit, že pokaždé, když budu potřebovat mléko, budu jezdit kamsi na farmu.
To asi ne, ale kozí či ovčí mléko, které vašemu tělu dodá vysoce kvalitní bílkovinu, seženete poměrně snadno i v hypermarketech. To už je dnes naštěstí standart, stejně jako bezlaktózová mléka. Pokud stále váháte, zkuste udělat pokus a vysaďte kravské mléko a běžné mléčné výrobky alespoň na čtyři týdny. Pak sama zhodnoťte, jak se to projevilo na vašem zdraví. Možná zjistíte, že se ve vašem životě udály pozitivní změny, ve které jste ani nedoufala.
Vysoký krevní tlak souvisí i se námahanou psychikou. Co byste doporučila člověku, který má současně i nějaké vážné problémy, které mu neumožňují se snadno „odstresovat“?
První, co bych mu doporučila, by bylo naučit se nějaké účinné dechové techniky. Je to pro něj zásadní, protože pokud máme vysoký krevní tlak, automaticky to znamená, že jsme neustále „stažení“ okolo hrudníku a toho je dobré se zbavit právě dechovým cvičením. Existuje celá řada zkušených koučů, kteří vám s tím mohou velice pomoci a výborné jsou také návštěvy ve zvukových lázních – pomáhají člověku se skvěle zrelaxovat. Můžete také vyzkoušet cvičení Pěti tibeťanů – lidem s vysokým krevním tlakem může tahle osvědčená série cviků nesmírně zkvalitnit život.
Zjistila jsem, že návody jak Pět tibeťanů cvičit, jsou i zdarma na youtube.
Kdo hledá, najde. Možností, jak se zklidnit, je opravdu celá řada, důležité je dělat pro své zdraví alespoň něco. Další z účinných dechových technik, které mám vyzkoušené i sama na sobě, se dělá následovně: při psychickém vypětí udělejte nádech na pět, zádrž na sedm vteřin a výdech na osm. Zkuste si to sami. Stačí se takto třikrát až pětkrát prodýchnout a už jen tahle malá drobnost nás velice rychle a účinně zklidní. Tuto techniku je dobré provádět preventivně pokaždé, kdy cítíme, že nám začíná bušit srdce a přichází na nás vztek nebo jiná nepříjemná emoce, či se chceme zklidnit před spaním. Pro lidi, které trápí vysoký krevní tlak, může být velice užitečná. Přesto by bylo správné uvést, že za vysokým krevním tlakem se vždy skrývají i daleko hlubší, dosud neřešené psychické problémy. Mým úkolem je, abych klienta „dala dohromady“ nejen fyzicky, ale také abych šla víc do hloubky a zjistila, co ho trápí. Co nebo kdo je nejvíc stresuje a jaké vnitřní trauma se uvnitř něj skrývá, abychom přišli na způsob uvolnění.
Jakmile se začne lépe a více spát, bude víc chodit na procházky, mít kvalitnější stravu a dělat něco, co ho baví, můžeme začít odstraňovat psychické problémy. Aby se nejen tělo, ale i psychika dostala do rovnováhy a dotyčný si mohl říci, že je mu zase po dlouhé době skvěle. Není nic krásnějšího, než když se to podaří.