Naturopatie je západní směr celostní přírodní medicíny, který propojuje znalosti a tradice přírodního léčitelství s nejnovějšími poznatky klinického výzkumu v oblasti přírodní a nutriční medicíny. V České republice se jedná o kombinaci západní fytoterapie a klinické nutriční medicíny. Jako nástroj pro ladění využívá přírodních prostředků jako je strava, byliny a doplňky. Nejde o alternativní medicínu. Dívá se na člověka pohledem západní medicíny, založeným na anatomii a biochemii tak, jak ji vidí konvenční medicína. Proto naturopat rozumí lékařům, lékařským zprávám, testům a mohou s lékaři spolupracovat.
Nesoustředí se na nemoc a diagnózu, ale na člověka samotného. Naturopaté využívají znalostí moderní vědy k pochopení fungování organismu a udržení vysokého standardu naturopatické praxe. Ovšem principy, kterými se řídí, jsou daleko komplexnější než pouhý fyziologický pohled na nerovnováhu v organismu, která se prezentuje jako nemoc. Jako stejně podstatnou vnímají naturopaté stránku duševní a mentální, roli emocí, stresu, spánku a vlivů životního prostředí.
Velmi důležité je komplexní propojení těla a mysli, které cílí na vytvoření rovnováhy zdraví a životní spokojenosti. Jako základní stavební kameny vnímám stravu a životní styl. Vyživení je pro celý organismus zásadní. Pokud se každý naučí základním principům zdravého životního stylu, může předejít mnoha zdravotním problémům.
Když se na to koukneme z komplexního hlediska, klíčovými faktory v otázce zdraví je spánek, odpovídající relaxace/odpočinek, plnohodnotné vztahy, vyvážená strava, pitný režim a doplnění důležitých vitamínům, minerálů i bylin.
Jde o dostatečný přísun základních makro a mikro živin. Makroživiny jsou, tuky, cukry, bílkoviny a mikroživiny jsou vitamíny, minerály. Aby tělo mohlo správně fungovat, potřebuje dostatek tohoto stavebního materiálu. Pro kvalitu potravin je zásadní jejich sezónnost a lokálnost, které ovlivňují obsah důležitých výživných látek. Zároveň je třeba sledovat potřeby těla, protože každé je jedinečné a individuální. Někdy potřebujete stravu, která více detoxikuje a jindy naopak vyživení.
Z fyziologického hlediska se ukazuje, že hormonální hladina ženy se během jednoho měsíce několikrát mění. Proto je důležité vědět, v jaké fázi během měsíce chce tělo čistit a podporovat odvod hormonálních zbytků a kdy naopak vyživit a tak podpořit tvorbu hormonů. V některé fázi ženě bude vyhovovat odlehčený jídelníček založený na zdravých sacharidech, vláknině, lekce stravitelných bílkovinách a tekutinách. V jiné fázi jí naopak prospěje dostatek tuků a výživnějších a plnohodnotných bílkovin. Je potřeba si uvědomit že pestrost a přirozenost ve stravě je zásadní pro pokrytí potřeb tělo. Pokud tělo dostane dostatek stavebního materiálu, což jsou pro nás makro a mikroživiny, samo si pak vyladí, co potřebuje. Náš organismus přesně ví, co je pro něj zásadní.
Pro přísun lokálních potravin ve formě ovoce a zeleniny je ideální léto, kdy si tělo žádá o zavodnění, ochlazení a lehčí strava mu velmi prospěje. Zásadní je také přidávání bylin a kořenové zeleniny do stravy. Pokud si tedy ráno děláte k snídani farmářská vajíčka nebo veganská tofu-vajíčka, doplňte je salátem s rajčaty či okurkou, nakrájejte si k nim pórek a přidejte listy a květy lichořeřišnice.
Jako zásadní a základní bylinu vnímám lichořeřišnici. V létě si ji může kdokoli zasadit jak do květníku a mít jít na balkóně, tak do záhonu. Je to pro nás velmi přirozená a léčivá a můžete konzumovat jak listy, tak květy. Dá se z ní lehce připravit také tinktura využitelná po celý rok. Lichořeřišnice je navíc vhodná pro děti, těhotné i kojící a samozřejmě prospěla dospělým. Je to takový přírodních všelék.
Proč vnímám lichořeřišnici jako královskou bylinu?
Pokud začnete cítit, že nejste ve své kůži nebo na vás něco leze, nasaďte tuto bylinu (třeba ve formě tinktury) a nebojte se vyššího dávkování. Pár dní to tělo krásně využije ku prospěchu a pak se můžete vrátit k doporučeným denním dávkám.
Mojí velkou vášní a zaměřením je práce s ženstvím a cykličností. Nejprve jsem se věnovala různým zdravotním problémům mých klientů, ale postupně mě začaly vyhledávat čím dál více ženy s hormonální nerovnováhou a ze své praxe vnímám, že je dnes mnoho žen, které se v sobě zkrátka necítí dobře a mají velké hormonální problémy. Vždy to začíná a končí u menstruace. A pokud jdeme více do hloubky, nerovnováha v hormonálním systému má za následek problémy s početím, cysty na vaječnících, myomy, endometriózu či polycystické vaječníky.
Ženy dnes extrémně přetěžují, jsou na ně kladené stejné nároky jako na muže, chtějí vše zvládat a pod tíhou toho všeho nemají šanci vnímat svoji cykličnost a potřeby těla. Odpočinek pak jde na poslední kolej a přitom je zcela zásadní zejména v průběhu menstruace. Je to čas kdy žena opravdu potřebuje vypustit, relaxoval a mít čas na sebe.
Mnoho žen dnes už ví, jak se správně stravovat a jak se k sobě chovat, ale nemají na to už kapacitu ani čas. Proto je podle mě důležité začít mluvit o cykličnosti a ukazovat, v jaké fázi měsíce je dobré odpočívat a kdy jsou ženy naopak fyziologicky a hormonálně podpořené k výkonu.
Tomuto tématu jsem se spolu s naturopatkou a kamarádkou Tetianou Kovaříkovou věnovala intenzivně rok a půl, z čehož vznikl program Motýlí tanec, který je zaměřený na podporu ženského hormonálního zdraví a cykličnost. V Lunafly cítíme, že je čas, aby byla žena spokojená, vyživená a aby žila v harmonii se svými hormony.
Článek byl napsán pro Wild and coco.